College of Menominee nation Faculty & Staff
Like us on Facebook Follow us on Twitter


Faculty Staff Side



Celebrating 20 Years of Nation Building; One Student at a Time. CMN - 1993-2013.
 

Staff and Faculty Directory

  • Email: admissions@menominee.edu
  • Keshena, WI Campus: 715-799-5600 or 800-567-2344
  • Green Bay, WI Campus: 920-965-0070 or 800-567-2344

 

Academic Affairs
Advancement
Bookstore
Business Office
Campus Grind Coffee Shop
Community Technology Center
Dept of Continuing Education
External Relations
Facilities Director
Faculty
Finance
Financial Aid
Human Resources
Information Technology
Institutional Research
Letters and Science
Library
Maintenance
Nursing
Oneida Campus - Green Bay
Planning & Operations
President's Office
Skills Lab
Sponsored Program Administration
Student Services
Sustainable Development Institute
Teacher Education
Technical Education - Trades Center
Vocational Rehabilitation

 

President's Office Employee Extension
President Dr. Verna Fowler  
Administrative Assistant Melinda Cook 3040
     
Academic Affairs Employee Extension
Chief Academic Officer Dr. Diana Morris 3019
Associate Administrator Shannon Wilber 3424
     
Bookstore Employee Extension
Manager Verna DeLeon 3064
Clerk Kacey Mahkimetas 3245
     
Business Office Employee Extension
Assistant Financial Manager Victor Escalante 3036
Accountant Jerred Caldwell 3237
Accounting Clerk/Accounts Payable Stephanie Hill 3202
Accounting Clerk/Bursar Assistant Christa Lyons 3092
Accounting Clerk/Accounts Payable Val Katchenago 3033
Accounting Clerk/Payroll Christalee Waupoose 3254
Accounting Assistant Darla Gretzinger 3402
Accountant George Otradovec 3035
       
Community Technology Center Employee Extension
Main Extension   3300
Director    
Technology Coordinator Dean Davis 3280
Technology Coordinator Menomin Hawpetoss  
Technology Coordinator Matthew Johnson  
     
Campus Grind Coffee Shop   5162
Commons/Conference Room   5500
           
Department of Continuing Education Employee Extension
Dean of Continuing Education Brian Kowalkowski 3007
Associate Dean of Continuing Education John Teller 3115
Administrative Assistant Tasha Cleveland 3160
Broadband Tech and Adoption Coordinator Lisa Marchel 3014
Job Based Training Specialist Annette Miller 3097
Outreach Based Training Specialist Renee O'Kimosh 3075
Tribal Taskforce Coordinator Michael Skenadore 3293
YEP Coordinator Brandon Frechett 3251
STI Activities Coordinator (temp) Natasha Chevalier 3175
UW Ext. Employee Chrystal Chevalier 3234
Main Room   5130
     
Advancement Employee Extension
Director of Development Irene Kiefer 3155
Assistant Director of Development Susan Waukau 3156
Marketing Specialist Dale Kakkak 3264
Webmaster Sue Delrow 3295
     
External Relations Employee Extension
Dean Dr. Holly Youngbear-Tibbetts 3044
     
Facilities Employee Extension
Facilities Director Joel Kroenke 3045
     
Faculty Employee Extension
Biology Lucy Fenzl 3020
Biology Dr. Nathan Ihrcke 3212
Business/Public Administration Ann Walenski 3225
Chemistry Dr. Sarah Paquette 3226
Early Childhood/Elementary Education Alphia Creapeau 3090
Early Childhood/Elementary Education Ruth Pyatskowit 3211
Early Childhood/Elementary Education Dr. Candy Waukau-Villagomez 3259
Engineering Lisa Bosman 3249
English Vicki Besaw 3086
English Ken Shingler 3119
English Faculty Eric Jurgens 3138
English/Theatre Ryan Winn 3070
Multimedia Technology Nathan Fregien 3105
History Dr. Katherine Hall 3031
Legal Studies Patricia Brzezinski 3256
Nursing Karen Bialcik 3214
Nursing Faculty Rebecka Huggins 3183
Nursing Erik Lee 3024
Nursing Kathie Ruhbusch 3213
Nursing Pearl Webster 4021
Nursing Glenda Weigner 3179
Nursing Lori Kroenke 3269
Nursing Mary McGuire 3296
Nursing Brenda Vanden Langenberg 4023
Physics Dr. Cody Martin 3143
Police Science Heidi Cartwright 3076
Psychology Dr. Donna Powless 3065
Public Administration Mwata Chisha 3132
Public Administration Bhaskar Singh 3123
STEM Scholars Program Director Faculty Beth Wochinski 3265
Technology and Resources/Sustainable Development Dr. William Van Lopik 3257
  Mahrie Peterson 3220
  Dr. Dennis Vickers 3059
Field Experience Coordinator Kelli Chelberg 3131
     
Finance Employee Extension
Chief Financial Officer Laurie Reiter 3032
Administrative Assistant Roberta Smith 3038
      
Financial Aid Employee Extension
Director Nicole Fish 3039
Financial Aid Coordinator Maiko Vang 3048
     
Human Resources Employee Extension
Director Rachel Tuma 3037
HR Assistant Sarah Lyons 3173
     
     
Information Technology Employee Extension
HELP DESK IT Helpdesk 4357
IT Director Renita Wilber 3012
Network Administrator III Marguerite Griesmer 3046
Network Administrator I Portia Koebach 3205
Help Desk Tech Rose Mary Warrington 3107
IT Facilitator Chasidie Tourtillott 3297
Administrative Assistant Joyce Wayka 3125
     
Institutional Research & Planning Employee Extension
Director Ron Jurgens 3011
Data Systems Coordinator Geraldine Sanapaw 3084
     
Letters And Science Employee Extension
Dean of Letters and Science    
Associate Administrator Amber Chevalier 3284
Instructional Support Coordinator Leslie Teller 3022
Stem Resource/Demonstration Coordinator Jennifer Morris 3273
      
Library Employee Extension
Front Desk Library 3003
Library Classroom   5161
Director Maria Escalante 3001
Circulation Technician Miranda Perez 3030
Library Assistant Debra Downs 3185
Head of Special Collections Bryan Stevenson 3196
Special Collections Assistant Jessica Buettner 3010
Special Collections Project Assistant (temp) Lucille Martin 3196
Office Assistant Sharrie Schweitzer 3184
Tomissa Porath Youth Services Librarian 3405
     
Maintenance Employee Extension
Director Mario Fernandez 3102
Maintenance Tech Matt Wandrey 3004
Maintenance Tech Quintin Fernandez 3004
Maintenance Tech Dana Boivin 3004
Housekeeper Guy Fredenberg 3025
Housekeeper Delores Warrington 3025
Housekeeper Rose Fish  
AM Groundskeeper Al Zhuckkahosee 3025
      
Nursing Employee Extension
Associate Dean of Nursing & Project Director Teresa Halcsik 3140
Administrative Assistant Bonnie Will 3207
Program Assistant Becky Krajenka 3279
Basic Education/Skills Lab Instructor Michelle Ritter 3253
Career Ladder Project Coordinator Deborah Trossen 3252
Program Specialist Linda Grignon 3161
Recruitment & Retention Coordinator Al Pyatskowit 3215
Support Services Coordinator Alegra Fowler 3008
Lab Coordinator Catherine Mraz-Hoffman 3170
Career Ladder Job Placement Specialist Amanda Reiter 3420
Oneida Campus - Green Bay    
Nursing Program Assistant/GB Ext. 4019 Lana Otradovec 3920
     
Oneida Campus - Green Bay Employee Extension
Vice President Chad Waukechon 3096
Assistant to the Vice President Kathy Denor 4003
Academic Advisor Michael Faulds 3067
Academic Advisor Melissa Larson 3223
LEP Project Director/Instructor Allison Wehmeyer 4002
Nursing Jean Umland 3271
Skills Lab Coordinator Cindy Rowen 4009
Writing Tutor Sandra Shackelford 4011
Writing Tutor Mary Anne Hill 4011
Receptionist Sheila Solenos-House 4000
Housekeeping/Maint. Tech Rick Coenen  
Housekeeping/Maint. Tech Perry Alberts  
Student Commons   4016
Student Services/ Fin. Aid Office   4007
Nursing Stephanie Dodge 3229
IT Support Specialist Edward Bowker 4004
Student Commons   4016
Student Services/Financial Aid Office   4007
     
Operations Employee Extension
Director Richard Warrington 3246
Operations Coordinator Tracy Wilber 3078
Receptionist/Secretary Renetta Heath 3000
     
Skills Lab Employee Extension
Skills Lab Coordinator Stephen Zais 3299
Skills Lab Lois Buettner 3137
     
Sponsored Program Administration Employee Extension
Director Jill Martin 3085
Administrative Assistant (temp) Keri Miller 3298
Grants Management Specialist Joleen White 3228
     
Student Services Employee Extension
Dean of Student Services Gary Besaw 3017
Administrative Assistant Natasha Chevalier 3236
Assistant Registrar Sharon Graham 3013
Administrations Coordinator Tessa James 3053
Writing Skills Coordinator Theresa Martin 3083
Career Disability Counselor Geradette Richmond 3054
Administrative Assistant Brenda Sanapaw 3042
Academic/Career Advisor Sara Shawanokasic 3072
Director of Student Support Services/Lead Academic Advisor Myrna Warrington 3062
Advising and Recruitment Allison Waukau 3291
Administrative Assistant Ramona Webster 3018
Registrar Juanita Wilber 3052
Bursar Cindy Jungenberg 3034
Academic Advisor Becky Zimdars 3021
SSS Professional Science Tutor Helen Warren  
     
Sustainable Development Institute Employee Extension
SDI Director Chris Caldwell 3145
Sustainability Education Coordinator Kaitlyn Flick 3243
Director of Center for First American Forestlands Dean Fellman 3267
Multimedia/Outreach Specialist Patrick Waukau 3268
Sustainability Coordinator Rebecca Edler 3043
Administrative Assistant Manih Boyd 3041
     
Teacher Education Employee Extension
Administrative Assistant Coleen Waubanascum 3126
Alphia Creapeau (see faculty)  
Ruth (Cyndi) Pyatskowit (see faculty)  
Kelli Chelberg (see faculty)  
Dr. Candy Villagomez-Waukau (see faculty)  
     
Technical Education - Trades Center Employee Extension
Dean of Technical Education Deanna Bisley 3026
Receptionist Sadie Hill 3159
Administrative Assistant Cynthia Norton 3153
Career Placement Coordinator Antoinette Davids 3152
Work Base Coordinator (Keshena) Amber Chevalier 3120
Office Programs Coordinator Rebecca Hoffman 3294
Instructional Case Manager Austin Retzlaff 3151
LEP Project Director/Instructor Mary Windmiller 3281
Trades Program Coordinator Harlan Pygman 3169
Trades Program Coordinator Craig Fox 3198
HHA Coordinator/Instructor Rita Simon 3224
Receptionist Sadie Hill 3159
Trades Center   3027